Kopenhaga, jak cała Dania, słynie z wysokich cen, związanych z ogólnym poziomem życia i podatkami. Jak więc zaplanować podróż, aby nie zbankrutować?

Nie ma co liczyć na puste uliczki i spokojny sezon. Przepiękna Kopenhaga, stolica Danii z jej historią, kulturą, Hansem Christianem Andersenem i legendarnymi klockami Lego, przyciąga corocznie coraz większą liczbę turystów. Chociaż dla Europejczyków może to być jeszcze nieodkryty skarb, Azjaci stanowią znaczną część odwiedzających miasto.

KOPENHAGA. POGODA I KIEDY JECHAĆ?

Dania, typowy kraj skandynawski, nie słynie z ciepłego klimatu. Charakteryzuje się łagodnymi zimami i przeciętnym latem, które często towarzyszą długie godziny deszczu. Nadmorski klimat Kopenhagi sprzyja wysokiej wilgotności powietrza i częstym, silnym wiatrom, które potrafią niemal zerwać człowieka z nóg. Najlepszym okresem na odwiedziny jest wiosna, lato i jesień. Wiosną i jesienią należy liczyć się z chłodnym wiatrem, latem zaś z częstymi opadami deszczu. Bez względu na porę roku, podróżując do stolicy Danii, warto mieć przy sobie kurtkę przeciwdeszczową.

JAK DOJECHAĆ DO KOPENHAGI?

Do stolicy Danii możemy dotrzeć przede wszystkim samolotem. Ceny biletów lotniczych wahają się, ale najtańsze oferty zazwyczaj pojawiają się w sezonie, gdy działają tanie linie lotnicze. Poza sezonem loty Ryanair i Wizz Air mogą być rzadsze lub zawieszone, wtedy przeloty SAS-em lub Norwegian-em kosztują od około 500 złotych w obie strony.

Alternatywnym sposobem podróży są busy kursujące regularnie między Polską a Danią. Koszt przejazdu wynosi około 350-400 złotych, ale trzeba liczyć się z długą podróżą, która może trwać nawet 17 godzin (jeśli wyjeżdża się z centralnej Polski).


Obszerny wpis o tym, jak dojechać do Danii możecie przeczytać tutaj.

CO ZOBACZYĆ W KOPENHADZE

Stolica oferuje mnóstwo interesujących zabytków, muzeów, oraz innych fantastycznych miejsc, w których z pewnością nie będziecie się nudzić. Prócz historycznych siedzib Duńskiego Królestwa, znajdziemy tu również najpopularniejszy w Danii park rozrywki Tivoli oraz Małą Syrenkę.

  1. Tivoli – mekka dla miłośników kolejek górskich i jednocześnie jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie, który zainspirował samego Walta Disneya. Disney odwiedził park dwukrotnie i znakomicie się tu bawił.
  2. Christiania – położone w dzielnicy Christianshavn Wolne Miasto Christiania to z pewnością punkt, którego nie można ominąć, będąc w stolicy Danii. Niezależne miasto zamieszkałe jest przez ogólnie pojęte środowiska anarchistyczne, antyglobalistyczne i hippisowskie. Więcej o tym niecodziennym miejscu przeczytać możecie w artykule Kamila: KLIK.
  3. Zamek Amalienborg – oficjalna zimowa rezydencja duńskiej rodziny królewskiej. Wokół zamku rozciągają się piękne królewskie ogrody, które również warto odwiedzić.
  4. Nyhavn – słynny kanał, z którym wszyscy kojarzmy sobie Kopenhagę. Kolorowe domki, w których teraz znajdziemy przyjemne kafejki i restauracje, kiedyś nie miały tak dobrej reputacji, bowiem przez wiele lat Nyhavn uważany był za najbardziej przerażającą dzielnicę. Zamieszkiwali je marynarze oraz znajdowały się tu domy kobiet lekkich obyczajów.

Miejsca, których nie możesz pominąć, będąc w Kopenhadze!

  1. Syrenka Kopenhaska – syrenka rozczarowuje swoim rozmiarem wielu turystów, ale z drugiej strony jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w duńskiej stolicy. W sezonie to właśnie przy niej znajdziemy najwięcej tłumów, walczących o zdjęcie z nią sam na sam.
  2. Kastellet – jedna z najlepiej zachowanych fortyfikacji najciekawiej prezentuje się z lotu ptaka – ma kształt gwiazdy. Zwiedzać ją można każdego dnia, a wokół zamku znajdziemy wiele ciekawych rzeźb.
  3. Kościół Marmurowy – zwany również kościołem Fryderyka jest taką cząstką Watykanu w samej Kopenhadze. Kopuła świątyni wzorowana była na kopule bazyliki św. Piotra.
  4. Strøget – najdłuższy deptak w Europie, który stał się inspiracją dla innych krajów. Ulica ciągle tętniąca życiem, liczy ponad kilometr i wyłączona jest z ruchu samochodowego. Na niej znajdziemy wiele ekskluzywnych sklepów zmieszanych ze skromnymi sklepikami z kebabem.
  5. Fontanna Gefion – przepiękna fontanna przedstawia nordycką boginię Gefion i swoich synów przemienionych w woły. Rzeźba nawiązuje do mitologii.
  6. Den Blå Planet – niesamowite miejsce dla całej rodziny. Jedno z największych akwarium w północnej Europie oferuje nam między innymi błękitny tunel, w którym obserwować możemy ryby z prawie każdej strony.

GDZIE JEŚĆ W KOPENHADZE

Uroczych restauracji i przytulnych kawiarni znajdziemy w mieście mnóstwo. Kopenhaga to stolica dobrego jedzenia, w końcu to tutaj szefem kuchni w jednej z najznakomitszych restauracji jest René Redzepi. Noma, bo taką właśnie nosi nazwę, została uznana najlepszą restauracją świata w latach 2010-2012, oraz 2014 przez brytyjskie czasopismo Restaurant. Póki co przyznano jej dwie gwiazdki Michelin. To w ramach ciekawostki, ponieważ ceny w lokalu są zabójcze i mnie samej prawdopodobnie nigdy na takie rarytasy stać nie będzie. 🙂 

Na obiad w zwykłej duńskiej restauracji wydamy około 250 koron za osobę. Na szczęście w stolicy natkniemy się na ogrom zagranicznych restauracji oraz tak zwanych fast foodów. Od sushi, po arabskie knajpki w których naprawdę dobrze się najemy i za dość niewielkie pieniądze. Są jednak potrawy, które warto spróbować będąc ogólnie w Danii, gdyż takich unikatów nie zjemy nigdzie indziej.

  • Duńskie kanapki, czyli smørrebrød
  • Czerwone parówki, często sprzedawane w formie hotdogów, czyli rød pølse
  • Pasztet na gorąco, czyli leverpostej

„Zobacz z jakich dań słynie Dania i co warto zjeść podczas podróży po tym niewielkim kraju – CO WARTO ZJEŚĆ, BĘDĄC W DANII?

— Klaudia, autorka bloga

GDZIE SPAĆ W KOPENHADZE

Noclegi w Kopenhadze to niezły orzech do zgryzienia. O ile hotelów i innych noclegowni nie brakuje w stolicy, o tyle ich ceny mogą wywołać gorączkę. 

Hotele

Hoteli w stolicy znajdziemy mnóstwo. Od popularnych i dużych jak Scandic, czy Radisson Blu, po te mniejsze. Lepiej omijać centrum, ponieważ, jak to zwykle tam bywa, ceny są o wiele wyższe. Koszt hotelowego pokoju na obrzeżach Kopenhagi zaczyna się od około 600 DKK za noc.  

Pokoje

Dobrym rozwiązaniem jest, rozglądniecie się na stronach typu Airbnb. Wynajem całego apartamentu to koszt około 1200 DKK za dobę. Ceny za prywatny pokój z łóżkiem zaczynają się już od 200 DKK. 

Camping

Warto wspomnieć, że rozkładanie namiotu w nieupoważnionych do tego miejscach jest w Danii zabronione. Allemannsretten, czyli prawo do nieograniczonego biwakowania obowiązuje tylko w Norwegii, Szwecji oraz Finlandii, a nie jak często się mawia w całej Skandynawii. Na obrzeżach Kopenhagi znajdziemy jednak kilka pól campingowych. Rozłożenie namiotu to koszt około 35 DKK. Prócz tego mamy możliwość wynajęcia domków na terenie campingu w cenie od 710 DKK (warto jednak pamiętać o dodatkowych opłatach –  obowiązkowym depozycie oraz opłaceniu ekipy sprzątającej).


A może szukasz jakiegoś ekstra miejsca do spania w Danii? 🙂 Wybierz coś super z naszej listy nietuzinkowych noclegów w Danii!

Poznaj nietuzinkowe noclegi w Danii

— Klaudia,

PARKING W KOPENHADZE

Poruszanie się autem po Kopenhadze może szczególnie zepsuć nam opinie o Duńskiej stolicy. Nam osobiście, szukanie miejsca parkingowego zajęło ponad godzinę, w tym zdążyliśmy zwiedzić po drodze połowę stolicy. Warto więc przed samym wyjazdem obeznać się trochę w cenach i zasadach, które obowiązują w mieście. W centrum nie znajdziemy darmowego parkingu. Często nawet za miejsce parkingowe przy sklepie trzeba normalnie zapłacić. Na obrzeżach centrum możemy natomiast trafić na darmowe parkingi sklepowe, ale często są one limitowane czasowo – zazwyczaj na około 30 minut do 1 godziny. Należy pamiętać o ustawieniu specjalnego zegara parkingowego na szybie pojazdu! 

W Kopenhadze zdziwić nas mogą kolory, którymi oznaczane są parkingi. Miasto korzysta ze stref, a każda z nich ma swój własny cennik. Mamy 4 strefy (ceny na 2024 rok zaaktualizowane):

Czerwona, która znajduje się w ścisłym centrum kosztuje na dzień dzisiejszy 43 DKK za godzinę, a cena obowiązuje od godziny 8-18.


Czerwona strefa


Dzień (8-18) – 43 DKK (za 1 godzinę parkowania)
Wieczór (18- 23) – 17 DKK
Noc (23-8) – 6 DKK


Zielona strefa 

Dzień (8-18) – 25 DKK 
Wieczór (18-23) – 17 DKK
Noc (23-8) – 6 DKK


Niebieska strefa

Dzień (8-18) – 16 DKK
Wieczór (18- 23) – 17 DKK
Noc (23-8) – 6 DKK


Żółta strefa


Dzień (8-18) – 12 DKK
Wieczór (18- 23) – 12 DKK
Noc (23-8) – 3 DKK


Ceny ciągle ulegają zmianie, warto więc śledzić stronę Kopenhaskiej komuny, gdzie koszty postoju na parkingach są często aktualizowane – kliknij tu, by przenieść się na stronę o strefach. 

Każda niedziela jest darmowym dniem, jeżeli chodzi o parkowanie, tak więc w sobotę po 17, możemy parkować bezpłatnie, aż do poniedziałku do godziny 8. Prócz darmowych niedziel, bezpłatny parking na terenie Kopenhagi obowiązuje również w kilka dni w roku, między innymi w Boże Narodzenie i Wielkanoc. 

W rejonach nieoznaczonych strefami parking jest bezpłatny, przy czym lepiej rozglądnąć się za znakami informującymi o ograniczeniu czasowym. 


Mała podpowiedź od nas! 

Przy Christianii, znajdziemy uliczkę, gdzie parkowanie jest całkowicie darmowe, choć liczyć trzeba się z tym, że nie często jest tam miejsce, a nawet jeśli to przyjdzie parkować Wam „na żyletkę”. 

— Kamil, autor bloga

Zegarki, czyli p-skive

Warto pamiętać, aby zaopatrzyć się w zegarek, który przykleić musimy na przedniej szybie naszego auta. Zakupić taki możemy w wielu większych supermarketach w cenie około 20 DKK, nie raz także trafiają się na parkingach darmowe. Większość parkingów na terenie całej Danii jest ograniczona czasowo, czasem jest to godzina, czasem nawet cztery, ale naszym obowiązkiem jest ustawić zegarek na tę godzinę o której opuściliśmy nasz pojazd. Jeżeli pozostawimy auto bez ustawionej godziny, możemy liczyć się z wysokimi mandatami. Alternatywą dla zegarka jest pozostawienie na przedniej szybie (od wewnętrznej strony) zwykłej karteczki z napisaną godziną. 

Jak zapłacić za parking w Kopenhadze? 

Istnieje szereg różnych aplikacji na telefon, dzięki którym płatność za postój nie będzie męcząca. Jest to na przykład easypark.dk, czy parkpark.dk. Oprócz nich mamy możliwość zapłacenia w tradycyjny sposób, czyli przy biletomatach znajdujących się z reguły blisko parkingu, albo na skrzyżowaniu ulic.

Na dłuższy pobyt w Kopenhadze (minimum 5 dni) dobrą opcją może okazać się dla nas także zakupienie okresowej karty na parkowanie. Ceny również zmieniają się, ale na ten moment (2024 zaaktualizowane) ceny prezentują się następująco:

Żółta strefa 78 DKK za dzień. 
Niebieska 99 DKK 
Zielona 155 DKK 
Czerwona 268 DKK. 

Oczywiście, przy zakupie trzech najdroższych, zawsze można zaparkować w tańszej strefie – kliknij tu, by przenieść się na stronę dotyczącą karty. 

JAK PORUSZAĆ SIĘ PO KOPENHADZE


Rowerem po Kopenhadze 

Pewnie nie zdziwi Was, kiedy ponownie powtórzymy, to co zawsze mówimy: najlepiej rowerem. W Duńskiej stolicy wypożyczenie roweru nie będzie trudne. W samym centrum odnajdziemy ponad 10 wypożyczalni. Ceny są różne, a zaczynają się od około 80 DKK za rower na dobę. 

W Kopenhadze znajdziemy mnóstwo ścieżek rowerowych – warto wspomnieć, że w ich odnalezieniu pomoże nam aplikacja I Bike CPH. Aplikacja pokazuje najszybszą trasę do wyznaczonego przez nas celu, albo umożliwia cieszenie się przejażdżką po tak zwanych „zielonych strefach”, czyli trasach, które biegną przez ciekawe Kopenhaskie atrakcje. 

Segway

Idealnym sposobem na zwiedzanie Kopenhagi są również wycieczki objazdowe organizowane przez lokalne biura turystyczne oraz prywatne firmy. Ciekawą propozycją może okazać się zwiedzanie stolicy na segwayach. Koszt takiej atrakcji to około 375 DKK za godzinę, w jej cenie zobaczymy najważniejsze zabytki Kopenhagi, jak chociażby Nyhavn, czy Christiansborg. Dodatkowo w cenie często wliczony jest mały souvenir i napoje, oraz oczywiście kask z słuchawkami z których usłyszymy historie o mijanych miejscach.

Statek

Innym niezapomnianym pomysłem może być rejs promem po kanałach duńskiej stolicy. W czasie wycieczki po Kopenhaskiej Wenecji podziwiać można wiele cudownej duńskiej architektury, jak choćby Czarny Diament, czyli Kopenhaską bibliotekę, czy zamek Amalienborg. Koszt rejsu to około 85 DKK za godzinę.

Bus

Jeżeli jednak nie czujecie się pewnie na dwóch kółkach, ani na falach Kopenhaskich kanałów, równie interesującym rozwiązaniem będzie wycieczka dwupiętrowym autobusem po najciekawszych ulicach Duńskiej stolicy. Busy Hop On Hop Off oferują trzy niezapomniane tras, a płacąc 210 DKK mamy możliwość wysiadać i wsiadać na dowolnych stacjach przez 48 godzin. Przewodnik w busie opowiada w języku Polskim. 

Metro

W Kopenhadze znajdziemy dwie linie metra, z którego warto skorzystać chcąc dostać się z lotniska do centrum miasta. Bilet normalny na dwie strefy kosztuje 24 DKK, co w wypadku częstego przemieszczania się po stolicy może okazać się dosyć kosztowne. Warto więc pomyśleć o Copenhagen Card. 

COPENHAGEN CARD

Nie ma co ukrywać, że Kopenhaga pomoże naszemu portfelowi zrzucić na wadze. Wiele atrakcji w stolicy jest darmowych, za znaczną ich część, niestety przyjdzie nam zapłacić. Co więc jeśli pragniemy poznać więcej zakątków cudownej stolicy? W takiej sytuacji na pomoc przychodzi nam Kopenhaska Karta.

Zakupić możemy ją przez internet, odebrać w jednym z czterech punktów turystycznych w Kopenhadze. W ramach jej posiadania, możemy liczyć na masę rabatów, darmowe wejścia do muzeów i bezpłatne przejazdy transportem publicznym. Jej ceny zaczynają się od 399 DKK na 24 godziny dla osoby dorosłej. 

Mamy nadzieję, że nasz długi i szczegółowy wpis pomoże Wam w planowaniu wycieczki do Kopenhagi. Sama stolica Danii jest wyjątkowo dobrze rozplanowana względem corocznie odwiedzających ją turystów, a z kartą Kopenhaską zwiedzanie miasta rzeczywiście może okazać się tańsze. Jeżeli macie jakieś pytania, piszcie śmiało!

INTERESUJE CIĘ DANIA?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Lubisz podróże? Zaobserwuj nas na:

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *