Malta to kraj, gdzie czas naprawdę w niektórych miejscach się zatrzymał, z jednej strony nowe, szklane budynki, z drugiej jednak stare kamienice i monumentalne budowle pamiętające największe wojny tej ziemi. Całość jest naprawdę ciekawym połączeniem, łącząc ze sobą historię i czasy współczesne. Oczarowani miejscową atmosferą postanowiliśmy podzielić się z Wami listą dziesięciu niezwykłych miejsc na Malcie, które każdy miłośnik historii powinien odwiedzić. 🙂

Rozpoczynamy naszą podróż od imponującego Fortu Św. Elma, strzegącego wejścia do Grand Harbour. To miejsce, gdzie historia Malty zaczyna się od walk z osmańskimi najeźdźcami. Fort został wybudowany już w roku 1552. W późniejszych latach rozbudowano go o kawalerię oraz rawelin. Przetrwał najazd sił Osmańskich, a wiele lat później w 1940 roku bombardowanie powietrzne. Wewnątrz znajduje się dzisiaj Narodowe Muzeum Wojny, gdzie zobaczyć można ciekawe artefakty nie tylko z czasów II wojny światowej, ale także pozostałości z wcześniejszych lat.

Lascaris War Rooms

Pozostając jeszcze w czasie wojennym, fani tej historii zachwyceni będą wizytą w Lascaris War Rooms. To tutaj w komnatach ukrytych pod Vallettą dowodzono obroną podczas II Wojny Światowej. Dokładnie w tych samych pomieszczeniach mieściła się dawniej Kwatera Główna, a miejsce to zostało zachowane do dzisiaj w oryginalnym wyglądzie. Rzecz jasna dodano wiele artefaktów z tamtych lat. Na miejscu dostaje się audio przewodnik — niestety do roku 2024 nie był dostępny w języku polskim.

Ħaġar Qim - malta, co warto zobaczyc

Ħaġar Qim

Malta to nie tylko średniowieczne fortyfikacje, ale także starożytne ślady ludzkości. Ħaġar Qim to jedno z najważniejszych miejsc archeologicznych na Malcie. Zobaczyć tam można prehistoryczne megalityczne świątynie, które są najstarszymi miejscami kultu religijnego na ziemi. Pochodzą z okresu 3600-3200 przed naszą erą. Świątynia wykorzystywana była w celu oddawania czci, na miejscu odnaleziono szczątki wielu zwierząt, które najprawdopodobniej składano tam w ofierze bogom. Ħaġar Qim, tak samo jak cztery inne świątynie został wpisany na listę UNESCO. Wiele oryginalnych artefaktów odnalezionych podczas badań archeologicznych można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Valletcie.

Mnajdra

Kilkaset metrów od Ħaġar Qim mieści się prehistoryczna świątynia Mnajdra również znajdująca się na światowej liście UNESCO. Świątynia składa się z trzech budynków, ten położony najniżej służył najprawdopodobniej jako miejsce do obserwacji astronomicznej. Mógł być swego rodzaju kalendarzem dla przodków. Jednak i tam odnaleziono szczątki składanych w ofierze zwierząt. Wstęp na teren archeologiczny jest płatny 10 euro od osoby dorosłej, 7,5 euro nastolatkowie (12-17 lat) i dzieci 5,5 euro. W cenie zwiedzić możemy zarówno Mnajdra jak i Ħaġar Qim.

Ġgantija

To niesamowite, że najstarsze budynki na świecie odnaleziono właśnie na Malcie, na tak małej wyspie. Jeżeli fascynują was pozostałości starożytnych śladów naszych przodków to kolejne tak niezwykłe miejsce znajdziecie na wyspie Gozo. Ġgantija, co w języku maltańskim oznacza olbrzymkę, była kiedyś megalityczną świątynią. Sam budynek starszy jest od piramid w Gizie, oraz jest drugim najstarszą budowlą religijną, zaraz za znajdującą się w Turcji Göbekli Tepe, co z pewnością zachwyci takich samych fanów historii starożytnej, jak nas. Świątynia wpisana jest na listę UNESCO.

Muzeum Archeologiczne w Valletcie

Zanurzcie się w fascynującą historię Malty, eksplorując zbiorową skarbnicę Muzeum Narodowego Archeologii w Valletcie. Tutaj odkryjecie unikalne artefakty, jak chociażby maltańskie figurki Wenus odnalezione na terenie najstarszych na świece świątyń. Co również ciekawe muzeum znajduje się w barokowym budynku zbudowanym dla Zakonu Świętego Jana, który kiedyś wykorzystywany był do spotkań Rycerzy Maltańskich oraz jako refektarz i sala bankietowa.

Kamienny Krąg Xagħra na Gozo

Kamienny krąg to starożytne hypogeum, czyli grobowiec. Całość składa się z naturalnych jaskiń otoczonych kamiennym murem. W przeszłości chowano zmarłych właśnie wewnątrz głębokich jaskiń, lecz co wykazały badania przeprowadzane na terenie hypogeum, ciała zmarłych były rozczłonkowane i chowane w różnych pomieszczeniach. 

Hypogeum Hal Saflieni

Malta skrywa więcej tajemnic pod ziemią. Hypogeum Hal Saflieni to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecie – podziemne sanktuarium i nekropolia z epoki neolitu. Odkryta całość składa się z sal, komór i korytarzy i osadzona jest na trzech poziomach. Wstęp do hypogeum kosztuje dla osoby dorosłej 35 euro, dla młodzieży 20 euro.

Mdina

Mdina to była stolica Malty. To niewielkie miasto samo w sobie jest kawałkiem długiej historii. Tereny tej współczesnej Mdiny zamieszkałe były już w starożytności, natomiast pierwszą warową osadę założono około 700 p.n.e. Każdy zaułek Mdiny to jak przeniesienie się w czasie. Stare mury okalają całe miasto, do którego wejście znajduje się tylko z kilku stron. Architektura w Mdinie jest mieszanką stylu barokowego i normańskiego. Przez lata Mdinę kontrolowały liczne ludy, które dodały czegoś od siebie. To jednak sprawia, że miasto jest jeszcze bardziej wyjątkowe. Wejście na teren miasta jest za darmo. Znajdziemy tam kilka sklepików ze souvenirem.

mdina, miasto ciszy, co zobaczyć na malcie

Tarxien Temples

Zakończmy naszą podróż w miejscu pełnym tajemnic – Tarxien Temples. To kompleks trzech świątyń z okresu neolitu, w którym odnajdziecie mistyczne rzeźby i reliefy, opowiadające o wierzeniach pradawnych mieszkańców Malty. To kolejne ważne odkrycie na Malcie wpisane na listę UNESCO. Najstarsza świątynia w kompleksie zbudowana została około roku 3100 p.n.e. Służyły do oddawania czci bogom oraz kremacji zmarłych.

Malta to nie tylko słoneczne plaże, ale także niezwykłe zabytki i miejsca pełne historii. Dziesięć wybranych atrakcji to jedynie wstęp do fascynującej opowieści o tej malutkiej wyspie. W trakcie naszej podróży odkryliśmy, że Malta to klejnot w koronie historii, który każdy miłośnik przeszłości powinien przynajmniej raz odwiedzić. 🙂

valletta na malcie - malta
Przewodnik po Valletcie
Jak samemu zorganizować wyjazd na Maltę?
tradycyjne maltańskie dania, co zjeśc na malcie?
Co warto zjeść na Malcie?

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *