Wrocław to piękne miasto, które odwiedziliśmy już kilkukrotnie. Jest pełne świetnie zachowanych, średniowiecznych zabytków, gotyckich kościołów ze strzelistymi wieżami i oczywiście krasnali, których jest tu pełno i stanowią odrębną, choć mocno rozsianą po mieście atrakcję. Można tam zobaczyć i zwiedzić niezliczoną liczbę miejsc. Dziś postanowiliśmy przedstawić wam wraz z firmą Wrocmania, która jest partnerem tego postu, 10 atrakcyjnych i wartych odwiedzenia miejsc we Wrocławiu. Gotowi na podróż do perły Dolnego Śląska? No to zaczynamy.😊
- Rynek i Stare Miasto we Wrocławiu
Jest to serce tego miasta, pełne kolorowych kamieniczek i dobrych restauracji. Jednocześnie jest jednym z największych rynków w całej Europie. W jego centrum stoi majestatyczny późnogotycki Stary Ratusz zachwycający swoją strzelistą fasadą i okazałą wieżą, z której o godzinie 12 grany jest Hejnał wrocławski. To także jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce. Co ciekawe pod koniec II wojny światowej gdy Niemcy wycofywali się z miasta, w ratusz trafiła bomba lotnicza, która jedynie przebiła strop, ale nie eksplodowała. Dzięki takiemu szczęśliwemu zbiegowi okoliczności możemy podziwiać tę budowlę po dziś dzień. Rynek jak i całe Stare Miasto we Wrocławiu możecie bliżej poznać z przewodnikiem w ramach wycieczki rowerowej. Podczas wycieczki z przewodnikiem poznacie nie tylko najważniejsze fakty historyczne dotyczące Rynku i Starego Miasta, ale również usłyszycie mniej znane opowieści, takie jak historia bomby, która nie eksplodowała w Ratuszu.
- Panorama Racławicka
Nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu. Cyklorama o wymiarach 15 m na 114 m przedstawiająca triumf wojsk powstańczych pod dowództwem Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi. Obraz ma kształt wykrzywionego cylindra, co w połączeniu z dekoracjami i rekwizytami ustawionymi przed płótnem tworzy niesamowitą iluzję. Czujemy się niemal jakbyśmy tam byli, a świadomość, że Panorama Racławicka powstała przed upowszechnieniem się fotografii, potęguje podziw. Obraz wystawiony jest w Rotundzie, która sama w sobie jest architektoniczną perełką.
- Ostrów Tumski
Najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, pełna historycznych budowli, takich jak Katedra św. Jana Chrzciciela. Była to niegdyś wyspa będąca siedzibą pierwszych Piastów. Oprócz wspomnianej wcześniej katedry znajduje się tu kościół św. Idziego- najstarszy zachowany budynek miasta, którego początki sięgają XIII wieku. Do Ostrowa Tumskiego prowadzi zabytkowy, stalowy Most Tumski zwany także mostem miłości, za sprawą kłódek zawieszonych tutaj przez zakochane pary. Był on niegdyś umowną granicą między jurysdykcją państwową a kościelną. Spacerując, można poczuć średniowieczną atmosferę miasta. Więcej o tym miejscu dowiecie się podczas Wycieczki w Czasie, podczas której przewodniczka wcieli się w postać mieszczanki parającej się czarami i opowie wam to i owo o najważniejszych zabytkach i dawnych zwyczajach.
- Wrocławskie Krasnale
Wrocławskie krasnale, unikalna na skalę światową atrakcja miasta, która zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Te urocze, małe rzeźby znajdują się na ulicach, w parkach i przy budynkach, praktycznie wszędzie, a każda z nich jest wyjątkowa i posiada swoje, często zabawne, imię. Niekiedy mają też swoją historię i odnoszą się do miejsc, w których stoją jak na przykład krasnal Strażnik, który to stoi przed posterunkiem straży miejskiej. Pomysł na krasnale powstał w latach 80. jako symbol oporu przeciwko reżimowi, a dziś są one jednym z symboli Wrocławia. Jest ich ponad 400 i wciąż powstają kolejne. Miasto Wrocław oferuje mapy i specjalną aplikację do ich poszukiwania, co jest idealnym pomysłem na zabawę dla najmłodszych jak ich rodziców. Spacerując po Wrocławiu, warto wypatrywać tych małych ambasadorów miasta, które uczą, bawią i nadają ulicom wyjątkowego charakteru.
- Hala Stulecia i Fontanna multimedialna
Te dwa miejsca połączyliśmy w jednym punkcie, gdyż stanowią swoistą jedność. Nie da się zobaczyć jednego bez drugiego, a przynajmniej takie jest nasze zdanie. Sama hala to miejsce różnych widowisk i wydarzeń, w tym sportowych. W chwili powstania była największą kopułą na świecie, mierząc 65 m średnicy, przewyższając tym samym rzymski Panteon. Do dziś pozostaje jedną z największych budowli tego typu na całej planecie. W momencie gdy była gotowa, już wyprzedzała swoim stylem architektonicznym wszystko inne i stała się z miejsca symbolem modernizmu. Hala Stulecia wystąpiła w filmie Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży, w jej wnętrzu nakręcono wiele scen, a także jej otoczenie i sama bryła budynku pojawiła się na ekranie. Tuż obok Hali znajduje się fontanna multimedialna, której niecka ma około jednego hektara. Codziennie w okresie od kwietnia do października odbywają się na niej pokazy multimedialne, podczas których ponad 200 dysz wyrzuca wodę na wysokość 40 m, co w połączeniu z iluminacją i elementami pirotechnicznymi tworzy magiczny spektakl. A co najważniejsze widowisko to jest całkowicie za darmo. Wycieczkę do Hali Stulecia jak i Fontanny zapewni wam nasz partner, czyli Wrocmania.
- Afrykarium
Afrykarium we Wrocławskim ZOO to unikalny na skalę światową kompleks, w całości poświęcony ekosystemom Afryki. Spacerując jego korytarzami, można podziwiać różnorodne środowiska, od raf koralowych Morza Czerwonego po dżunglę Kongo. W olbrzymich akwariach i zbiornikach zobaczycie rekiny, płaszczki, hipopotamy i wiele innych egzotycznych zwierząt. Jednym z najbardziej spektakularnych miejsc jest tunel podwodny, który pozwala obserwować pływające wokół zwierzęta z zupełnie innej perspektywy. Jeśli chcecie zapewnić swoim pociechom niezapomniane zwiedzanie, to skorzystajcie z oferty Przygoda w Afrykarium, gdzie podczas zwiedzania oprowadzi was przewodnik i animator w jednym, uzbrojony w ciekawe rekwizyty takie, jak zęby rekina.
- Hydropolis
Hydropolis to interaktywne centrum nauki we Wrocławiu poświęcone wodzie, które łączy edukację z nowoczesną technologią. Mieści się ono w XIX wiecznym podziemnym zbiorniku. Wystawy prezentują znaczenie wody w przyrodzie, historię inżynierii wodnej we Wrocławiu, a także edukują na temat ekologii, oferując multimedialne instalacje, makiety oraz filmy. To idealne miejsce dla rodzin i pasjonatów nauki, zapewniające fascynujące doświadczenia w unikalnym otoczeniu. Tu dosłownie będziecie mogli zanurzyć się w podwodnym świecie. Wycieczka do Hydropolis będzie jeszcze lepsza z przewodnikiem, który zorganizuje dla was istną Odyseję Wodną.
- Mostek Pokutnic
W obrębie Starego miasta tuż nieopodal rynku stoi katedra św. Marii Magdaleny. Budowla robi piorunujące wrażenie swoją wielkością i sprawia wrażenie potężnej, a to za sprawą dwóch ceglanych wież w stylu gotyckim. Zostały one wybudowane w 1459 roku i to już wtedy pomiędzy nimi znajdował się mostek zwany do dziś Mostkiem Pokutnic. Łączy on ostatnie kondygnacje obu wież i od początku miał pełnić rolę punktu widokowego. Szczerze powiedziawszy, nadaje się do tego idealnie, gdyż z wysokości 45 m rozpościera się fantastyczny widok na miasto i na przede wszystkim staromiejski rynek. By podziwiać panoramę Wrocławia, trzeba jedynie pokonać 247 schodów, więc to atrakcja nie tylko dla osób bez lęku wysokości, ale także z dobrą kondycją. W drodze na górę, na pierwszej kondygnacji będziecie mieli szansę chwilę odpocząć i przeczytać legendę o Mostku Pokutnic i dowiedzieć się skąd wzięła się jego nazwa. Na samej górze znalazły się nawet dwa krasnale, więc jeśli chcecie znaleźć je wszystkie, musicie się tu wspiąć.
- Taras widokowy w Sky Tower
Sky Tower to piąty najwyższy budynek w Polsce i najwyższy w całym Wrocławiu. Budowla, wznosząca się na ponad 200 metrów, zachwyca nowoczesnym stylem i monumentalnością. Jeszcze większe wrażenie robi widok z tarasu widokowego umiejscowionego na 49 piętrze budynku. Wjedziecie tam multimedialną windą, która zaprezentuje wam efektowne wizualizacje 3D. Na tym samym piętrze znajduje się także Sky Bar, czyli miejsce, w którym możecie napić się dobrego wina ze swoją drugą połówką, podziwiając zachód słońca nad Wrocławiem. Brzmi romantycznie prawda? Musicie tego spróbować!
- Archikatedra św. Jana Chrzciciela
Ten gotycki kościół znajduje się na Ostrowie Tumskim, o którym już wcześniej pisaliśmy, ale należy mu się osobny, ostatni punkt tego zestawienia. A dlaczego? Jest to prawdopodobnie pierwsza w pełni gotycka świątynia na terenach dzisiejszej Polski, jej dwie wysokie wieże górują nad okolicą, a ich metalowe wykończenie nadaje im smukłości. Samo wnętrze też was nie zawiedzie, a przede wszystkim ołtarz Andreasa Jerina stworzony przez wrocławskich rzemieślników pod kierownictwem Paula Nitscha w 1591. Za sprawą figur wykonanych ze srebra jego wartość na tamte czasy stanowiła równowartość średniej wielkości miasta. Jedną z ciekawostek jest kamienna twarz przerażonego mężczyzny umiejscowiona w ścianie południowej wieży. Legenda głosi, że starał się on o rękę córki bogatego mieszczanina. Jego zaloty zostały odrzucone, więc w akcie zemsty podpalił on jego dom i obserwował pożar z jednej z wież, po czym ściany katedry zacisnęły się na nim i uwięziły go w niej na zawsze. Razem z przewodnikiem z Wrocmania będziecie mogli wejść na wieżę i rzucić okiem na zabytkową część miasta z tarasu widokowego.
To było nasze zestawienie 10 miejsc we Wrocławiu, które warto zwiedzić. Możecie je odwiedzić wszystkie podczas jednego pobytu albo wybrać to co was interesuje. Niezależnie co wybierzecie, to warto skorzystać z przewodnika po Wrocławiu – Wrocmania.pl. Zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem to doskonała okazja, aby nie tylko zobaczyć najważniejsze zabytki, ale także poznać mniej oczywiste zakątki miasta i usłyszeć fascynujące historie oraz ciekawostki, których nie znajdziecie w standardowych przewodnikach. Znajdziecie tam oferty różnych wycieczek, od krótkiego spaceru po Starym Rynku przez wycieczkę zabytkowym tramwajem przez miasto z przewodnikiem wcielającym się w rolę konduktora. W ich ofercie są także zwiedzania tematyczne jak i gry miejskie organizowane w stolicy Dolnego Śląska, które całym sercem polecamy.